IAACE Annual Award History

1973

Dr. Paul Bergevin                                                             Distinguished Service Award
Dr. Herbert C. Hunsaker                                                Distinguished Service Award
Helen Lindeman                                                               Distinguished Service Award
Kay Thomson                                                                     Distinguished Service Award
Paul Wetzel                                                                        Distinguished Service Award

1974

John Craddock                                                                   Distinguished Service Award
Thelma Dooley                                                                  Distinguished Service Award
Mary Powers                                                                     Distinguished Service Award
Dr. Charles Walker                                                           Distinguished Service Award

1975

P.K. Connelly                                                                      Distinguished Service Award
Dr. John McKinley                                                            Distinguished Service Award
Dr. Robert Smith                                                               Distinguished Service Award

1976

Dr. H. Mason Atwood                                                     Distinguished Service Award
Garnet Lutes                                                                      Distinguished Service Award

1977

Herschel Thomas                                                              Distinguished Service Award

1978

Arthur Brill                                                                           Distinguished Service Award
Stillman Taylor                                                                  Distinguished Service Award

1979

Richard Burkhardt                                                            Distinguished Service Award
Pershing Meyers                                                              Distinguished Service Award

1980                      

Dr. Leon McKenzie                                                          Distinguished Service Award

1981-1984           

Dr. Travis Shipp                                                                 Distinguished Service Award
A.A. Viello                                                                           Distinguished Service Award
Marsha Oliver                                                                    Distinguished Service Award
Charlotte Anderson                                                        Outstanding Adult Educator
Mary Burkett                                                                     Outstanding Adult Educator
LaVon Coate                                                                       Outstanding Adult Educator
Joe Dye                                                                                Outstanding Adult Educator
Charles Gary                                                                       Outstanding Adult Educator
Ruth Huffman                                                                   Outstanding Adult Educator
Rollin Jump                                                                         Outstanding Adult Educator
Tommy Paul                                                                       Outstanding Adult Educator
Paul Riddle                                                                          Outstanding Adult Educator
Rowena Tucker                                                                 Outstanding Adult Educator
Harold Wilson                                                                    Outstanding Adult Educator
Linda Wolf                                                                           Outstanding Adult Educator
Ken Woodruff                                                                   Outstanding Adult Educator

1986

Jean Schweer                                                                    Outstanding Adult Educator
Sue Zinser                                                                           Distinguished Service Award

1988

Jean Schweer                                                                    Outstanding Adult Educator
Elaine Hanson                                                                    Outstanding Adult Educator
Louise Powell                                                                     Outstanding Adult Educator
Tom Ahlers                                                                         Distinguished Service Award
Magie Moe                                                                         Distinguished Service Award
Sue Zinser                                                                           Distinguished Service Award

1990                      

Donna Louise Bissey Keller                                           Achievement Certificate
Emogene McMurtrey                                                     Achievement Certificate
Edith Root                                                                           Achievement Certificate
Sue Carter                                                                           Achievement Certificate
Jane Wellbaum                                                                 Achievement Certificate
Gayle Silver                                                                         Achievement Certificate
Chuck Whetstone                                                            Achievement Certificate
Carlotta Anderson                                                           Achievement Certificate
Lee Churchill                                                                    Achievement Certificate
Roger Feldhaus                                                                 Appreciation
Thomas Langdoc                                                               Appreciation

1992                      

James Wooden                                                                 Outstanding Adult Learner
David Miller                                                                      Outstanding New Adult Educator
Linda Warner                                                                    Outstanding Adult Educator
Tippecanoe County Sherriff’s Department            Business & Industry Partnership

1993

Jon Marc Taylor                                                                Outstanding Adult Learner
Deanna Frye                                                                       Outstanding Adult Educator
Connie Frazier                                                                   Outstanding New Adult Educator
Dennis West                                                                       Partnership

1996

Patrick Blackwell                                                             Outstanding Adult Learner
Mary Weeks                                                                      Outstanding New Adult Educator
Mary Lucey                                                                       Outstanding Adult Educator
Rudolph Stakeman                                                          Business & Industry Partnership

1997

Yaneth Vincent                                                              Outstanding Adult Learner
Melodese Motsenbocker                                             Outstanding New Adult Educator
IUPUI/Ivy Tech                                                            Business & Industry Partnership

1998

Rachel Vaughn                                                               Outstanding Adult Learner
Laura Sesslar                                                                   Outstanding New Adult Educator
Linda Friedrich                                                               Outstanding Adult Educator
Goodwill Industries of Central Indiana                     Business & Industry Partnership

1999

James T. Gordon                                                              Outstanding Adult Learner
Patricia Harper                                                                  Outstanding New Adult Educator
Dan Wann                                                                           Outstanding Adult Educator
JoAnn Vorst                                                                        Outstanding Adult Administrator
Dr. John R. Craddock
(New Award/Commitment to Adult Education)                    John. R. Craddock Award

2000                      

Nellie Hunter                                                                   Outstanding Adult Learner
Anni Welborne                                                                 Outstanding New Adult Educator
Anita Pitts                                                                          Outstanding Adult Educator
Ed Cole                                                                               Outstanding Adult Administrator
United Steelworkers Local 1010                                  Business & Industry Partnership
ISPAT Inland Steel                                                         Business & Industry Partnership

2001

Mary Campbell                                                                 Outstanding Adult Learner
Susan Gobert                                                                     Outstanding Adult Educator
Carpenters Local Union/Local 2323                           Business & Industry Partnership
Kentland State Bank                                                        Business & Industry Partnership
Dr. Jim McElhinney                                                          John R. Craddock Award

2002

Timmie Isaac                                                                      Outstanding Adult Learner
Jerry Kuykendall                                                               Outstanding Adult Educator
Steve Schenkel                                                                 Outstanding Adult Administrator
Verizon Foundation                                                        Business & Industry Partnership

2003

Stephen Monday                                                             Outstanding Adult Learner
Mary Russell                                                                      Outstanding Adult Educator
Greg Long                                                                            Outstanding Adult Administrator
Education Center of Tipton County                           Business & Industry Partnership
Wkforce Development/One Stop Ctr, Richmond Business & Industry Partnership
Ken Woodruff                                                                   John R. Craddock Award

2004

Elizabeth Hassinger                                                         Outstanding Adult Learner
Suzanne Wheeler                                                            Outstanding New Adult Educator
Vicky Jones                                                                         Outstanding Adult Educator
Sherry Dick                                                                          Outstanding Adult Administrator
Tecumseh Area Partnership Inc.?Work One System, Lafayette    Business & Industry Partnership
Ruth Huffman Hine, Ph.D.                                            John R. Craddock Award
Dr. Steven Watson
(New Award/Significant Contribution to IAACE)                    TCU Meritorious Award

2005                      

Roberta Tucker                                                                 Outstanding Adult Learner
Susan Leonard                                                                   Outstanding Adult Educator
Kim Powers                                                                        Outstanding Adult Administrator
Lafayette Urban Enterprise Association                     Business & Industry Partnership
George Wood                                                                    John R. Craddock Award
Denise Henard                                                                  TCU Meritorious Award

2006

Rebecca Cannon                                                               Outstanding Adult Learner
Susan Walker                                                                     Outstanding Adult Learner
Alicia Long                                                                           Outstanding New Adult Educator
Mari Deana Motz                                                             Outstanding Adult Educator
Tim Holcomb                                                                     Outstanding Adult Administrator
Lincoln Land Economic DevelopmentCorporation, Spencer   Business & Industry Partnership
Rexam Pharma, Lafayette                                            Business & Industry Partnership
Gloria Hubbuch                                                                 TCU Meritorious Service Award

2007

Lee Broshears                                                                    Outstanding Adult Learner
La Veta Franze                                                                  Outstanding Adult Learner
Karen Burger                                                                      Outstanding New Adult Educator
Sandra Bender                                                                  Outstanding Adult Educator
Linda Friedrich                                                                   Outstanding Adult Administrator
Brenda Estep Owen                                                        Outstanding Adult Administrator
Brownsburg Public Library                                            Business & Industry Partnership
Carlotta Anderson                                                           John R. Craddock Award
David Miller                                                                        TCU Meritorious Service Award

2008                      

Daman Vazquez                                                                Outstanding Adult Learner
Nancy Mitchell                                                                  Outstanding Adult Ed Paraprofessional
(New Award/Replaces Outstanding New Adult Educator)
Sheryl Singleton                                                                Outstanding Adult Educator
Joyce Duke                                                                         Outstanding Adult Educator
Robert Moore                                                                   Outstanding Adult Administrator
Bernard Kleiman JobLink Learning Center              Business & Industry Partnership
JoAnn Vorst                                                                        TCU Meritorious Service Award
Vern R. Reed                                                                      Distinguished Adult Ed Leadership Award
(One time, special award)

2009

Charles Houchens                                                            Outstanding Adult Learner
Linda Black                                                                          Outstanding Adult Ed Paraprofessional
Robin Ashley                                                                      Outstanding New Adult Educator
Rosalie Hooton                                                                 Outstanding Adult Educator
Deborah Weaver                                                              Outstanding Adult Administrator
Department of Workforce Development                Business & Industry Partnership
Molly Robertson                                                              TCU Meritorious Service Award

2010

Barbara Gregory                                                               Outstanding Adult Learner
Nickie Nolting                                                                    Outstanding Adult Ed Paraprofessional
Sandy Hartz                                                                        Outstanding Adult Educator
John Newport                                                                   Outstanding Adult Administrator
Dollar General                                                                   Business & Industry Partnership
Steve Schenkel                                                                 TCU Meritorious Service Award

2011

Lori Bacon                                                                           Outstanding Adult Learner
Evie Sanders                                                                      Outstanding Adult Ed Paraprofessional
Cheryl Morris                                                                     Outstanding Adult Educator
Gloria Hubbuch                                                                 Outstanding Adult Ed Administrator
McDowell Career Center                                               Business & Industry Partnership
Sherry Dick                                                                          TCU Meritorious Service Award

2012

Lee Mehrlick                                                                      Outstanding Adult Learner

Christy Kissner                                                                  Outstanding Adult Ed Paraprofessional
Brandon Macy                                                                   Outstanding New Adult Ed Educator
Kristen Campbell                                                              Outstanding Adult Educator
Rebecca Reiner                                                                 Outstanding Administrator
TCU                                                                                        Business & Industry Partnership
Molly Robertson                                                              John Craddock Award (Housed @ Ball State)

2013                      

Apryl McDowel                                                                 Outstanding Adult Learner
Beverly Jones                                                                    Outstanding Paraprofessional
Sandy Bostic                                                                       Outstanding New Educator
Teresa Davis                                                                       Outstanding Educator (McGraw-Hill)
Spencer Industries                                                          Business & Industry Partnership
Timmie Westfall                                                               TCU Meritorious Service Award
JoAnn Vorst                                                                        John Craddock (Housed @ Ball State)

2014

Phillip Blaylock                                                                  Outstanding Adult Learner
Elizabeth DeBow                                                              Outstanding Paraprofessional
Jeff Clutter                                                                          Outstanding Administrator
Cummins Inc.                                                                     Outstanding Business & Industry
Beth Davila                                                                          John R. Craddock Award
Deanne Anadon                                                                McGraw-Hill Contemporary Outstanding Teacher
Robert Moore                                                                   TCU Meritorious Service Award

2015                      

Cung Hnin                                                                           Outstanding Adult Learner
Shawndra Hamilton                                                         Outstanding Paraprofessional
Sandra Gasaway-Perez                                                  Outstanding Tutor/Volunteer
Dawn Wagner                                                                   Outstanding New Educator
Sue McMullen                                                                   McGraw-Hill Contemporary Outstanding Teacher
John Nally                                                                            Outstanding Administrator
Melinda McKinney                                                          Distinguished Service Award
Sandy Hartz                                                                        TCU Meritorious Service Award
Linda Warner                                                                     John R. Craddock Award

2016                      

Patsy Kaiser                                                                        Outstanding Adult Learner
Penny Wolf                                                                         Outstanding Paraprofessional
Colleen Shook                                                                   Outstanding Tutor/Volunteer
Amy Stewart                                                                      Outstanding New Educator
Sandy Bowlus                                                                    McGraw-Hill Contemporary Outstanding Teacher
Clausell Harding                                                                                Outstanding Administrator
Dan DeVers                                                                        TCU Meritorious Service Award
Danny Wood                                                                      John R. Craddock Award

2017                      

Thelma Bennington                                                        Outstanding Adult Learner
Adrinne Leaner                                                                 Outstanding Paraprofessional
Leticia Munguia                                                                Outstanding Tutor/Volunteer
Annette Armstrong-Williams                                      Outstanding New Educator
Beverly Doughty                                                               McGraw-Hill Contemporary Outstanding Teacher
MeLisa Crisler                                                                    Outstanding Administrator
Nickie Nolting                                                                    TCU Meritorious Service Award
Greg Long                                                                            John R. Craddock Award
Cook Medical                                                                     Business & Industry Partnership

 

2018

Todd DeLey                                                                        Outstanding Administrator
Brandon Freeman                                                            Outstanding Adult Learner
Jason Sloderbeck                                                             Outstanding Business Partner
Deb Morse                                                                          Outstanding Tutor/Volunteer Award
Jan Hehman                                                                       Outstanding Adult Educator
Barbara Browning                                                            Outstanding New Educator Award
Sara Gutting                                                                       TCU Meritorious Service Award
Brenda Owen                                                                    John R. Craddock Award

 

2019                      

Gregg Keesling Outstanding Business Partner
Nicole Corn Outstanding Paraprofessional of the Year
Olivia Beaman Outstanding New Adult Educator
Debby Williams Outstanding Adult Educator Award
Jerry Haffner TCU Meritorious Service Award
Cynthia Warner-Lowe Outstanding Administrator Award
John Nally John R. Craddock Award
Kristy Blair Outstanding Adult Learner